Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Su Baskınları ve Etkilerinin Değerlendirilmesi (Etkinlik - Arazi Çalışması)
#1
Bağlantı 
"Bu çalışma Coğrafya Öğretmenleri Derneği tarafından hazırlanmış ve yayımlanmıştır. Herhangi bir değişiklik yapılmadan paylaşıma sunulmuştur. İsteyenler için alt kısma dosya indirme bağlantısı da eklenmiştir. Emeği geçenlere teşekkür ederiz." - Coğrafya Hocam Yönetimi

Çalışma Başlığı: Su Baskınları ve Etkilerinin Değerlendirilmesi Çalışmanın Amaçları:
- İklim elemanlarının oluşumunu ve dağılışını açıklamak. (Kznm. 9.1.11)
- Doğal ortamda insan etkisiyle meydana gelen değişimleri sonuçları açısından değerlendirmek. (Kznm. 9.4.2)
- Afetlerin oluşum nedenlerini ve özelliklerini açıklamak. (Kznm. 10.4.1)
- Türkiye’deki afetlerin dağılışları ile etkilerini ilişkilendirmek. (Kznm. 10.4.3)
- Afetlerden korunma yöntemlerini açıklamak. (Kznm. 10.4.4)
- Doğal unsurları üretim, dağıtım ve tüketim süreçleri üzerindeki etkisi açısından değerlendirmek. (Kznm. 11.2.8)
- Tarımın Türkiye ekonomisindeki yerini açıklamak (Kznm. 11.2.16)
- Bölgesel ve küresel ölçekteki örgütleri etki alanları açısından değerlendirmek. (Kznm.11.3.9)
- Doğal çevrenin sınırlılığını açıklamak. (Kznm. 12.4.1)

VERİLER
adana%2Btarla%2Bya%25C4%259Fmur.JPG
Adana'da yağmurla birlikte tarım arazileri sular altında kaldı. Adana'nın Karataş ilçesinde etkili olan yağmurla birlikte 70 bin dönüm tarım arazisi sular altında kaldı. Adana'da uzun yıllar ortalamasına göre ocak ayında metrekareye 650 kilogram yağmur yağarken, son 3 günde Ceyhan ve Karataş ilçelerinde metrekareye toplam 700 kilogram yağış düştü. Yağış nedeniyle barajlar tam doluluk seviyesine ulaşınca, taşkın riskine karşı baraj kapakları açılarak nehirlere su verildi. Baraj sularının verildiği Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin denize yakın bölümlerinde taşkınlar oldu, rakımı düşük tarım arazileri suya gömüldü. Karataş Ziraat Odası’ndan yapılan açıklamada ilçede çoğu narenciye bahçesi ve buğday ekili tarla olan yaklaşık 70 bin dönüm arazinin sular altında kaldığı; Büyükşehir Belediyesine ait iş makinelerinin bölgede çalışma yaptığı belirtildi. Sular çekildikten sonra Tarım İl Müdürlüğü’nün çiftçinin zararını hesaplamak için çalışmalara başlayacağı ve bölgenin afet alanı olarak belirlenerek çiftçilerin bankalara olan kredi borçlarının ertelenmesinin tarımsal üretimin devamlılığı açısından önemli olduğu vurgulandı.
Kaynak: DHA. Hurriyet.com.tr, Yayın Tarihi: 10 Ocak2019, Erişim Tarihi: 11 Ocak 2019 http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberle...a-41079272. Açıklama: Haber metninde düzenleme yapılmıştır.

karata%25C5%259F%2Bil%25C3%25A7esi%2Bmet...%259Fi.JPG
Çalışma Yönergeleri: Adana’da tarım arazilerinin sular altında kalmasına ilişkin sizlerle paylaşılan veriler ile kendi araştırmalarınızdan elde edeceğiniz verileri kullanarak aşağıda yer alan görevleri yerine getiriniz.

Görev 1: “Karataş (Adana) İlçesi Meteorolojik Veri Grafiği”ni inceleyiniz. Grafikteki veriler ve sahanın iklim verilerinden (uzun yıllar ortalamaları) yola çıkarak haber metninde belirtildiği gibi bu tarihlerde gerçekleşen yağışın bölge için ekstrem bir durum oluşturup oluşturmadığına dair bulgularınızı gerekçelerinizle yazınız.

Görev 2: Tam doluluk seviyesine ulaşan barajlarda kapakların açılması ile suların nehirlere verilmesi sonrasında bölgenin doğal yaşamı nasıl etkilenmiştir? Görüşlerinizi paylaşınız.

Görev 3: Tarım arazilerinin sular altında kalması bir afet midir? Bu bölgenin afet alanı olarak belirlenip belirlenemeyeceği hakkındaki görüşünüzü kanıtlarla destekleyerek açıklayınız.

Görev 4: Bölgede yaşanan bu olayın gerçekleşmeden önce engellenmesi/önlenmesi mümkün olabilir miydi? Görüşünüzü kanıtlarla destekleyerek açıklayınız.

Görev 5: Bölgede gerçekleşen bu olay sonrasında ortaya çıkan koşullara ilişkin merkezi ve yerel yönetimler ile sivil toplum kuruluşlarının süreci nasıl yönettikleri, nasıl harekete geçtikleri ve süreç içerisinde ek olarak neler yapabilecekleri ile ilgili bulgu ve görüşlerinizi yazınız.

Görev 6: Bölgede yer alan narenciye bahçeleri ile buğday ekili tarlaların bölge ve ülke ekonomisindeki payı ve önemi ile ilgili araştırma yaparak bulgularınızı yazınız.

Görev 7: Yaşanılan bu olayın önümüzdeki süreçte bölgenin tarımsal üretimi üzerindeki etkilerinin ne yönde olabileceğine dair görüşlerinizi yazınız.

Görev 8: Yaşanılan bu olayın önümüzdeki süreçte ülke ekonomisi üzerindeki etkilerinin ne yönde olabileceğine dair görüşlerinizi yazınız.

Doğrudan Kaynak:  Su Baskınları ve Etkilerinin Değerlendirilmesi
Alternatif Kaynak:   https://drive.google.com/file/d/1uBODeOQp5HqId0fwrRA0WBOSjlDYEY7H/
Coğrafya hayata yön verir.
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
İyi İş Çıkaranlar 11. Sınıflara Etkinlik Örneği CografyaHocam 0 258 28-10-2018, Saat: 21:50
Son Yorum: CografyaHocam

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi